Symptomatologie L5 vlevo

Pacientem byl třiačtyřicetiletý muž se symptomatologií L5 vlevo. Na magnetické rezonanci byl vidět subligamentózní výhřez v úrovni L4/5, který měl levostrannou převahu.

Třetí operace Dr. med. Stefana Hellingera z německé Arabella Klinik, která proběhla v rámci Brněnských neurochirurgických dnů za použití radiofrekvenčního generátoru elliquence.

Pacientem byl třiačtyřicetiletý muž se symptomatologií L5 vlevo. Na magnetické rezonanci byl vidět subligamentózní výhřez v úrovni L4/5, který měl levostrannou převahu. Nervový kořen byl posunut mediálně a dorzálně. Díky transforaminálnímu přístupu se chirurg dostal přímo k té části, která byla vyjetá do subligamentózního prostoru.

Výsledek: Operace trvala 50 minut. V subligamentózním prostoru byl uložený velký sekvestr. Nebylo potřeba drilovat, foramen přístup byl dostatečně široký, takže stačilo pouze odstranit laterální část disku a laterární část zadního podelného vazu. Sekvestr se podařilo vybavit v celku, byl částečně kalcifikovaný. Byl ale tak veliký, že neprošel tubusem endoskopu, takže se musel vydat společně se zavaděčem endoskopu. Pooperační průběh je bez komplikcí, pacient je v pořádku.

Chci newsletter